راهنمای سفر

معرفی جاذبه های گردشگری روستاهای بوانات

معرفی جاذبه های گردشگری روستاهای بوانات استان فارس این امکان را به شما می دهد تا بهترین مقصد را برای مسافرت های خود تعیین کنید. از جمله روستاهایی که دیدن آن ها خالی از لطف نیست روستای بزم، روستای شیدان، روستای ده،مزایجان ، روستای فنجان ، روستای شاهزاده ابوالقاسم(ع) است که همواره جاذبه های این روستاها مورد توجه گردشگران بوده است.

روستای امامزاده بزم

با توجه به نوشته های سردر امامزاده شاه میر حمزه به دوران صفویان می رسد. این روستا در بخش مزایجان و در طرف شرق مرکز شهرستان بوانات  قرار دارد. نام قدیم این روستا شاه میر حمزه بوده است. وضع طبیعی آبادی از نوع جلگه ای و راه آن از نوع آسفالته می باشد. این روستا با توجه به تقسیمات کشوری در بخش مزایجان و در دهستان سروستان قرار گرفته است. فاصله روستا تا مرکز شهر بوانات ۲۵ کیلومتر می باشد. این روستا از طرف شمال به جاده بندر، شهر بابک و بوانات و از طرف جنوب به رودخانه بزم و از طرف شرق به روستای جمال آباد و از طرف غرب به روستای جوی بزم محصور است.

پنجه على

از جاذبه های گردشگری روستاهای بوانات می توان به پنجه علی اشاره کرد که این مکان در جنوب روستای بزم و در پای ارتفاعات کوه خالشت قرار دارد علت نامگذاری این مکان قرار گیری جای دو پا بر روی یک تخته سنگ که به نقل قول مردم این روستا جای پای حضرت علی (ع) می باشد. مردم این روستا این مکان را مقدس می دانند و اخیرا معجری آهنینی بر روی آن قرار داده اند، اما در سال های اخیر این مکان توسط سود جویان حفاری گردیده و این تخته سنگ را از بین برده اند. ظاهرا این تخته سنگ نقشه اشیای گران بهایی بوده که در گذشته بر روی سنگی نشانه گذاری شده بوده است.

 قلعه روستای بزم

قلعه ی بزم در مرکز روستای بزم قرار دارد و هسته ی اول و آغازین روستا را تشکیل می دهد این بنا دارای ۸ برج و دیواری از خشت و گل می باشد بالای دیواره قلعه حالت هفتی هشتی می باشد و زیبایی خاصی به این قلعه داده است. این قلعه نیز در ثبت آثار تاریخی می باشد و بخش هایی از این قلعه متاسفانه به علت حوادث طبیعی و متروکه شدن قلعه از بین رفته است و نیاز به مرمت و بازسازی دارد.

امامزادگان روستای بزم

وجود دو امامزاده شاه میر حمزه(ع) و بی بی خاتون (ع) در روستای بزم توجه خیلی از زائرین و گردشگران را به خود جلب نموده است که بنای امامزاده شاه میر حمزه توسط میراث فرهنگی شهرستان به ثبت رسیده است این بنا در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است. و یکی از آثار زیبای معماری ایرانی اسلامی را به نمایش می گذارد. و درختان کهنسال چنار در محوطه امامزاده شاه میر حمزه و امامزاده بی بی خاتون روستای بزم چند راس درخت کهن سال چنار وجود دارد که قدمت آنان بالغ بر ۵۰۰ سال می باشد و هر ساله خیل گردشگران این روستا در زیر سایه این درختان آرمیده و خستگی روزمره خود را از تن خارج می کنند.

یخچال

این بنا در گذشته توسط مردم روستای بزم و در غرب روستا ساخته شده است. تاریخ دقیق این بنا به درستی مشخص نیست اما با توجه گفته های مردم محلی روستا، بالغ بر ۲۰۰ سال قدمت دارد و ساخت این بنا نیز به این دلیل بوده است که در گذشته کشاورزان به دلیل گرمای زیاد تابستان و فرار از گرما، در زمستان از ارتفاعات منطقه برف آورده و در این مکان ذخیره و می کوبیده اند تا در فصل گرما و در حین کار از آب خنک آن بهره ببرند و گلوی خود را خنک نمایند.

جاذبه های تاریخی – طبیعی روستای شیدان

روستای شیدان یکی از آبادی های دهستان سروستان از بخش مزایجان شهرستان بوانات می باشد و از نظر وضع طبیعی یک آبادی جلگه ای است که در ارتفاع ۲۰۱۰ متری از سطح دریا واقع شده است. روستای مورد نظر در کنار جاده آسفالته منج- سوریان در ۱۴ کیلومتری شرق شهر سوریان ( بوانات فعلی) واقع شده است. این روستا از طرف شمال به ارتفاعات اشکفت، از طرف شرق به تل قلعه، از طرف جنوب شرق به روستای امامزاده بزم، از طرف غرب به رودخانه فصلی شیدان محدود می باشد.

 رودخانه شیدان

این رودخانه در جنوب روستای شیدان مابین روستا و باغات روستا می گذرد این رودخانه منبع تامین آب کشاورزی روستا است. گذر این رودخانه از کنار روستا و ازمیان باغات زیبایی خاصی به محیط روستا بخشیده است.

غار اشکفت

از جاذبه های گردشگری روستاهای بوانات می توان به غار اشکفت اشاره کرد که این غار در ارتفاعات شمالی روستای شیدان قرار دارد. دهانه ورودی این غار تقریبا ۲ متر ارتفاع دارد و راهرو ورودی این غار تا چند متر به راحتی قابل رفت و آمد می باشد اما پس از آن دهانه تنگ تر شده و جهت گذر باید به حالت سینه خیز وارد شد و تردد دشوار می گردد. طول این غار به طور تقریب ۱۰۰ متر می باشد.

کوچه باغات موجود در روستای شیدان

از دیگر جاذبه های گردشگری روستاهای بوانات می توان به کوچه باغ های روستای شیدان اشاره کرد که روستای شیدان علاوه بر داشتن جاذبه های تاریخی و فرهنگی از نعمت جاذبه های طبیعی نیز برخوردار می باشد  که از جمله موارد آن می توان به مزارع و باغات موجود در روستا که در واقع می توان روستا را در میان انبوهی از جنگل های گردو مشاهده نمود و نیز می توان به چشمه سارها و مناظر زیبایی که در ارتفاعات روستا قرار دارند اشاره نمود.

کوچه باغ های روستای شیدان

کوچه باغ های روستای شیدان

سنگ آسیاب های روستای شیدان

از جاذبه های گردشگری روستاهای بوانات می توان سنگ آسیاب اشاره کرد که سنگ آسیاب روستای شیدان در جنوب روستای شیدان و در سمت غرب و در فاصله چند ده متری مسجد جامع قرار دارد این سنگ در گذشته به احتمال زیاد توسط اسب به گردش می آمده و گندم مردم روستا را آرد می نموده است. البته در یکی از ارتفاعات مشرف به روستا آثاری از یک چاه و اتاقی دیده می شود که چاه به طور ماهرانه ای در دل کوه حفر گردیده است، که بنا به گفته مردم محلی محل آسیاب بادی بوده است. از این نوع سنگ آسیاب در نقاط دیگر روستا نیز یافت می شود.

سنگ اسیاب روستای شیدان

سنگ اسیاب روستای شیدان

آسیاب بادی روستای شیدان

این آسیاب بر بالای تپه ای در سمت جنوب شرقی روستای شیدان قرار دارد متاسفانه بنای اصلی این آسیاب از بین رفته اما آثاری از آن همچون چاه آسیاب و بقایایی از ساختمان آسیاب بر جای مانده است.

مسجد جامع روستای شیدان

این مسجد در ۲ کیلومتری جنوب روستای شیدان و در کنار رودخانه اعظم در میان باغات روستا قرار دارد این بنا متعلق به عهد صفویه می باشد که در حال حاضر آثاری از آن باقی مانده است؛ این بنا در سال ۱۳۸۰ به ثبت میراث فرهنگی رسیده است اما متاسفانه در جهت نگهداری آن هیچ کوششی صورت نگرفته است و اخیرا توسط سودجویان در بخشی از بنای این ساختمان حفاری هایی صورت گرفته است. بنای این مسجد جامع از خشت و گل ساخته شده و دارای پی سنگی می باشد. و در حال حاضر قابل استفاده نمی باشد.

مسجد جامع روستای شیدان

مسجد جامع روستای شیدان

حمام شیدان

از دیگر جاذبه های گردشگری روستاهای بوانات می توان به حمام شیدان اشاره کرد که  این حمام در مرکز روستای شیدان قرار دارد و بنای آن به دوران قاجار بر می گردد بافت حمام از آجر و سنگ و گل و سیمان تشکیل گردیده است و در سقف آن نیز چوب به جای آهن مورد استفاده قرار گرفته است. این حمام یک نور گیر دارد که به صورت گنبدی شکل بر روی حوض وسط حمام قرار گرفته است، درون حمام نمای زیبایی دارد و حوضچه وسط آن بر زیبایی آن افزوده است. درب ورودی آن چوبی می باشد، این حمام دارای مخزن آبی می باشد که جهت استحام مورد استفاده قرار می گرفته است. کوره آتش حمام در بیرون از آن و در زیر مخزن آب می باشد. این بنا اگر چه توسط میراث فرهنگی به ثبت رسیده است اما متاسفانه به دلیل بی توجهی مسئولین و مردم روستا در حال تخریب می باشد.

حمام روستای شیدان

حمام روستای شیدان

قدمگاه دوازده امام

از دیگر جاذبه های گردشگری روستاهای بوانات  می توان به قدمگاه دوازه امام اشاره کرد که در سمت غرب روستای شیدان و در دل مزارع و باغات روستا زیارتگاهی وجود دارد که به قدمگاه دوازده امام معروف است، که در کنار این زیارتگاه درختان گردو و چنار با قدمت بالای ۳۰۰ سال یافت می شود که برای مردم روستا حائز اهمیت می باشد. بر روی این زیارتگاه ساختمانی ساخته شده است از آجر که ظاهرا نوساز می باشد که گنبد محقری بر روی آن قرار دارد که توسط مردم محلی بنا گردیده است و ارزش تاریخی ندارد.

قبرستان و امامزادگان عون و جعفر(ع)

در قسمت جنوبی روستا و در کنار رودخانه ی شیدان بنای امامزادگان عون و جعفر (ع) قرار دارد که در کنار این امامزاده قبرستان قدیم روستا می باشد که دارای قدمت چند صد ساله است که در آن سنگ قبرهای بسیار قدیمی به وفور یافت می شود.

 بافت روستا

مرکز روستا را بافت سنتی و مدرن منازل تشکیل داده است. و در اطراف آن باغات و مزارع احاطه کرده است. بافت قدیمی روستا از خشت و گل و سنگ و چوب ساخته شده و زندگی سنتی را به خوبی می توان در آن مشاهده نمود اما متاسفانه با ورود تکنولوژی و وارد شدن ابزار آلات جدید به روستا چهره روستا تا حدودی دگرگون شده و چهره ی سنتی را به مرور دگرگون ساخته است.

روستای مزایجان

روستای مزایجان از آبادی های اقماری تحت نفوذ دهستان مزایجان از توابع بخش مزایجان شهرستان بوانات می باشد. که فاصله آن تا شهر بوانات ( سوریان سابق) ۳۵ کیلومتر می باشد. این روستا در مختصات ۵۳ درجه و ۴۵ دقیقه طول شرقی و مختصات ۳۰ درجه و ۱۵ دقیقه عرض جغرافیایی در ارتفاع متوسط ۲۱۰۰ متری از سطح آب های آزاد واقع شده است.

روستای مزایجان

روستای مزایجان

از لحاظ توپوگرافی روستا در یک منطقه کوهستانی واقع شده و نوع راه آبادی، آسفالته می باشد. از نظر توپوگرافی این روستا از شمال به ارتفاعات گود آسیاب، از غرب به رودخانه بادبر و از شرق و جنوب به اراضی کشاورزی محدود می شود.

روستای مزایجان

روستای مزایجان

طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ این روستا دارای ۳۳۳۱ نفر جمعیت و ۹۰۱ خانوار بوده است. این ارقام در سال ۱۳۹۰ به ۳۰۴۱نفر جمعیت و ۹۲۷ خانوار تغییر می یابد.

روستای مزایجان از لحاظ موقعیت سیاسی – انتظامی دارای شورای اسلامی روستا، مرکز خدمات روستایی و شرکت تعاونی روستایی، پایگاه مقاومت بسیج و پاسگاه انتظامی می باشد. مزایجان بزرگ ترین روستای شهرستان بوانات و از کهن ترین روستاهای استان فارس که ریشه های تاریخی آن به عصر هخامنشیان بر می گردد. آن روزها که حکومت خاندان هخامنش از غرب تا شاخ آفریقا گسترده شده بود و آوازه های تمدن پارس به تمدن آتن فخر می فروخت در شمال شرقی این تمدن در منطقه ای که آن روزها جزیره پیرکدوئیه و امروز مزایجانش می نامند زندگی ساری و جاری بوده است.

وجه تسمیه

در مورد وجه تسمیه مزایجان سخن بسیار است اما یک تعبير آنرا به معنای زیاد کننده جان یا (مزید جان) معنی کرده اند که به علت خوش آب و هوا بودن این منطقه و وفور نعمت در آن زمان بوده است، به تعبیری دیگر بعلت وجود معادن غنی مس در این منطقه آنرا مسیکان به معنای محل استخراج مس و به مرور زمان به مزایجان تغییر شکل یافته و نامیده اند. مرحوم علی اکبر دهخدا در کتاب فرهنگ لغت (دهخدا) مزایجان را اینگونه توصیف می کند: ده بزرگی است از دهستان بوانات و سرچهان شهرستان آباده، در جنوب شرقی سوریان و در کنار راه ده بید به سنگ مزایجان، در دامنه سردسیر واقع و دارای ۲۳۲۶ تن سکنه است.

جاذبه های روستای مزایجان

از دیگر جاذبه های گردشگری روستاهای بوانات می توان به باغات این روستا اشاره کرد که روستای مزایجان را معمولا با طبیعت و باغات میوه اش می شناسند. این روستا به علت قرارگیری در دل کوه های زاگرس و موقعیت کوهستانی که دارد از آب و هوای سرد و مطبوعی برخوردار است که هرساله در فصل بهار و تابستان پذیرای مسافران از راه دور و نزدیک که از گرما خسته شده اند و نیاز به آرامش روح و روان دارند، می باشد. وجود باغات میوه، چشمه سارها، کوه ها و رود دائمی مزایجان که باعث سرسبزی این روستا گردیده است، زیبایی خاصی به آن بخشیده است، و چشم هر بیننده ای را به سوی خود جذب می کند. از جمله جاذبه های دیگر روستای مزایجان می توان به وجود حرم حضرت بی بی خاتون (س) اشاره کرد .

روستای مزایجان

روستای مزایجان

معرفی جاذبه های روستای ده

روستای زیارت ده

زیارت یکی از آبادی های دهستان توجردی از بخش سرچهان شهرستان بوانات می باشد و از نظر وضع طبیعی یک آبادی کوهستانی است. این روستا در کنار جاده آسفالته قادر آباد- چاهک در ۵ کیلومتری غرب روستای توجردی واقع است. از طرف شمال به حسامی، از طرف جنوب به روستای چنارویه، از طرف غرب به ارتفاعات کوه شانه کهکم، از طرف شرق به مروشکان منتهی می شود.

منابع آبی، اراضی کشاورزی مناسب، و شیب زمین از عوامل موثر در شکل گیری روستا می باشد. قرار گیری روستا در منطقه سر چهان و وجود اراضی کشاورزی در اطراف آن، خود بعنوان یک عامل تولیدی و اقتصادی بر روی توسعه ی روستا تاثیر زیادی داشته است. و این اراضی به عنوان یک عامل درآمدزا، سبب شده، که توسعه ی روستا متراکم شود، و از پراکنده سازی جلوگیری نماید. و بدین علت نمی توان اراضی بایر و رها شده زیادی در بافت روستا مشاهده نمود. شیب زمین از عواملی است که بر روی عامل اول یعنی جهت جریان آب و نهایتا بر چگونگی گسترش روستا تاثیر گذاشته است. از عوامل مهم دیگر در رشد و توسعه ی این روستا می توان به وجود امامزاده شاهزاده خاقان اشاره نمود. مجموعه عوامل فوق باعث شکل گیری روستا به شکل خطی شاخه ای شده است، بطوری که روستا دارای یک معبر اصلی و چندین معبر فرعی کوتاه که از آن منشعب می شوند، می باشند. و این نشان از خطی بودن بافت روستا حول یک محور است.

معرفی روستای فنجان

اراضی کشاورزی مرغوب، آب سطحی و زیرزمینی کافی و مراتع مناسب جهت چرای دام عوامل جذب جمعیت در این نقطه بوده است. نقطه اولیه روستا در قسمت جنوب غربی روستا در نقطه ای که از نظر دفاعی شرایط ویژه ای داشته قرار دارد.

روستای فنجان

روستای فنجان

این قسمت هم اکنون به حالت مخروبه در آمده است. در سال های پس از شکل گیری هسته اولیه روستا با تامین امنیت بیشتر و ازدیاد جمعیت روستا به سمت شمال و غرب هسته اولیه منتقل شده است. در مرحله سوم نیز روستا به طرف شمال توسعه پیدا کرده است. مرحله اولیه گسترش روستا با ایجاد قلعه ای همراه بوده است. در سال های اخیر گسترش روستا عمدتا به سمت جاده اصلی بوده است. عامل توپوگرافی و دسترسی به آب جاری نقش موثری در شکل گیری هسته اصلی روستا داشته است. این عامل موقعیت مناسبی را بوجود آورده است که در سال های اولیه قرن حاضر یکی از ضروریات زندگی بوده است. در سال های بعد دسترسی به جاده اصلی و آب لوله کشی امکان دورتر شدن از آب جاری (رودخانه فنجان را فراهم آورده است. عبور جاده ارتباطی در غرب و شمال روستا گسترش آن را به سمت شمال غرب سوق داده است.

روستای فنجان

روستای فنجان

معرفی جاذبه های روستای شاهزاده ابوالقاسم(ع)

شاهزاده ابوالقاسم (بوانات)، روستایی از توابع بخش سرچهان شهرستان بوانات در استان فارس ایران است. از جمله عوامل شکل گیری این روستا را می توان به وجود چشمه ای که در کنار آرامگاه شاهزاده ابوالقاسم (ع) قرار دارد و نیز وجود آرامگاه امامزاده شاهزاده ابوالقاسم (ع) اشاره کرد. این روستا در واقع قشلاق عشایر می باشد و معمولا در فصول غیر از تابستان خالی از جمعیت می باشد. این روستا به دلیل آب و هوای مساعد و وجود آرامگاه امامزاده شاهزاده ابوالقاسم (ع) معمولا در ایام تعطیل پذیرای مهمانان و مسافرینی می باشد که از راه دور و نزدیک به این روستا شتافته و خستگی را از می زدایند.

میهن بوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

Call Now Buttonمشاوره رایگان سفر