راهنمای سفر

روستای اوان

روستای اوان یکی از روستاهای دهستان معلم کلایه از بخش رودبار الموت می باشد که در موقعیت ۳۶درجه و ۲۰ دقیقه عرض

جغرافیایی و ۵۰ درجه و ۲۷ دقیقه طول جغرافیایی واقع شده است . اوان در ۸۰ کیلومتری شمال شرق شهر قزوین و در مسیر جاده ارتباطی قزوین – قلعه الموت و در فاصله ۳۹ کیلومتری غربی روستای گازرخان و قلعه الموت قرار دارد .

وجود محوطه های تاریخی در اطراف دریاچه همچون، تپه چاکی سر در بخش شمال روستای اوان با قدمتی در حدود سه هزار سال و محوطه دیگری در بخش جنوب غربی روستای زرآباد به نام تپه جیر رزان متعلق به اواخر هزاره دوم ق.م، شواهدی روشن دال بر توجه پیشینیان از گذشته بسیار دور بر این محوطه دارد(پایگاه میراث فرهنگی الموت شرقی). نام این روستا از دریاچه ای که در پایین ده قرار گرفته است گرفته شده است، وجه تسمیه و نامگذاری آن به شکل زیر می باشد.

او ان = (آب) + وان (پسوند مکان : سرزمین آب)

او ان = (آب) + وان یا (بان): نگهبان آب

این دریاچه از ۳ سمت توسط دامنه های کوهپایه ای و ارتفاعات مرتفع کوه های خشچال ، لنگه ، لارک ، سر اش و … احاطه شده است که مشرف به باغات و مزارع 4 روستای اوان ، وربن ، زرآباد و زواردشت می باشد. این دریاچه که جزء محدوده روستای اوان می باشد در دور اول سفرهای ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۵ به عنوان منطقه نمونه گردشگری معرفی شده و (در تاریخ۸۹  / ۱۱ / ۲۰ در فهرست آثار ملی طبیعی کشور به عنوان میراث طبیعی به شماره ثبت ملی ۸۹) ثبت گردیده است.

از دیگر روستای های زیبای دیگر الموت می توان به روستای گرمارود و روستای اندج اشاره کرد. 

دریاچه اوان

دریاچه اوان با وسعتی حدود ۷ هکتار و حجمی معادل ۶۳۲ هزار متر مکعب آب شیرین ، که این مقدار آب از طریق چشمه های خود جوش کف دریاچه تامین می گردد . یکی از ده دریاچه آب شیرین ایران می باشد و منبع بسیار مناسبی جهت ذخیره سازی و استفاده از آب های سطحی محسوب می گردد . دریاچه اوان با توجه به کنوانسیون رامسر جزو تالاب های کشور محسوب می شود که در اثر عوامل مختلف زمین شناسی ( عوامل نسبتا قدیمی مثل حرکات کوهزایی و حرکاتی نسبتا جدید نظیر لغزش لایه های زمین ) بوجود آمده است . ظهور چشم اندازهای بدیع و منحصر به فرد ، بروز یک میکرو اقلیم نسبتا پایدار و متفاوت از مناطق هموار و تجمع فون و فلور متنوع از خصوصیات این گونه اکوسیستم ها به شمار می آیند.

عدم نیاز دریاچه به منابع جاری آب ، جوشش منابع در کف و بدنه آن و لبالب بودن ساحل آن در تمامی ایام سال آن را به سرچشمه ای مرتبط با پدیده های ناشناخته و ماورا الطبيعه جلوه گر ساخته که با دریاچه ها ، تالاب ها و نمونه های مشابه تفاوت ماهوی بسیار دارد و خود به مثابه منبع لایزال عرضه کننده حیاتی ترین ماده کره زمین ، تجسمی از چشمه هائی چون زمزم و سوشیانس را در ذهن متبادر می سازد.

معیشت و سکونت روستای اوان

بر اساس نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰، روستای اوان ۲۱۸ نفر جمعیت، ۷۸ خانوار داشته است. بر اساس آمار جمعیتی مرکز بهداشتی و درمانی معلم کلایه جمعیت این روستا (اوان) در سال ۱۳۹۱ برابر با ۲۳۰ نفر، ۹6 خانوار می باشد. | وضعیت قرارگیری خانه های قدیمی روستائی با هماهنگی کامل با توپوگرافی طبیعی و در امتداد شیب های مشرف به دریاچه شکل گرفته اند. این پیوند و هماهنگی با طبیعت در استفاده از مصالح بومی سنگ ، چوب ، خشت ، کاهگل که در ساخت و ساز ابنیه روستائی مورد استفاده قرار گرفته همواره یادآور این حقیقت است که از گذشته دور انسان در ارتباط با محیط طبیعی پیرامونی خواستار برقراری ارتباط مستقیم و مستحکم بوده است . در حالی که در بافت جدید روستا از مصالحی همچون تیر آهن، میلگرد، آجر و سیمان استفاده شده است.

دریاچه-روستای-اوان

دریاچه-روستای-اوان

جاذبه های گردشگری روستای اوان

دریاچه اوان با وسعتی حدود ۷ هکتار و حجمی معادل ۶۳۲ هزار متر مکعب آب شیرین ، که این مقدار آب از طریق چشمه های خود جوش کف دریاچه تامین می گردد . یکی از ده دریاچه آب شیرین ایران می باشد و منبع بسیار مناسبی جهت ذخیره سازی و استفاده از آب های سطحی محسوب می گردد . وجود پوشش گیاهی اطراف دریاچه (نی، لوئی و …. ) علاوه بر ایجاد ارزش های بصری ، جایگاه مناسبی جهت لانه سازی پرندگان بومی و مهاجر می باشد . ارزش کیفی دریاچه به لحاظ وجود پناهگاه های پرندگان در صورتی که از جانب مسئولین و متولیان سازمان حفاظت محیط زیست استان به صورت جدی مورد حمایت قرار نگیرد به سرعت رو به تحلیل خواهد گذاشت . تنوع در حیاتوحش منطقه ، وجود پرندگان نادر و کمیاب به صورت مهاجر و یا بومی منطقه ، پستانداران بزرگ و کوچک و آبزیان دریاچه ، از پتانسیل های بالقوه موجود در طبیعت این حوضه آبخیز شمرده می شوند.

آب دریاچه از گذشته ای دور محل مناسبی برای پرورش اردک ماهی به طور طبیعی بوده و طیف نسبتا وسیعی از آبزیان و دوزیستان منطقه ، حیاتشان وابسته به بقای این دریاچه می باشد . علاوه بر دریاچه ، منابع آبی دیگری به صورت برکه های کوچک ، چشمه ها که از مهمترین شان هفت چشمه در ضلع جنوب غربی روستای اوان قرار دارد.

وجود مراتع با پوشش گیاهی مناسب جهت چرای دام ، واقع در ارتفاعات مشرف به حوضه اوان . پوشاک محلی ویژه ای در روستا رایج نیست، مردم روستا معمولا از لباس های معمول در شهر استفاده می کنند. از میان غذاهای محلی روستا می توان به انواع آش، فسنجان، آبگوشت، کباب و نان محلی اشاره کرد. در این روستا تعداد ۱۸ واحد مسکونی روستاییان و ۳ اتاق مدرسه به عنوان خانه معلم برای گردشگران وجود دارد.

معیشت ساکنان روستای اوان

معیشت ساکنان روستای اوان به شکل دامداری سنتی پرورش گاو و گوسفند و بز می باشد، علاوه بر دامداری، کشاورزی نیز از جمله فعالیت های اقتصادی در آن منطقه محسوب می شود که به شکل کشت دیم و آبی انجام می گیرد محصول غالب زراعی در این منطقه ، لوبیا است که علاوه بر آنکه نقشی مهم در رژیم غذائی مردم محل دارد به مراکز استان صادر می گردد . بر اساس بررسی های انجام شده محصولات مهم منطقه بر اساس اولویت عبارتند از : لوبیا ، گندم، نخود، عدس و جو ، گیلاس ، گردو ، فندق ، آلبالو ، سیب پائیزه و … می باشد لازم به ذکر است که عملکرد زراعت بیشتر در سمت شرق دریاچه و در دو روستای اوان و ورین صورت می پذیرد . در کنار کشاورزی، باغداری هم در این منطقه از رونق بسیاری خوبی برخوردار است .

یک نظر

  1. بازتاب:روستای کنگ خراسان رضوی | میهن بوم ارایه دهنده بهترین خدمات گردشگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

Call Now Buttonمشاوره رایگان سفر