راهنمای سفر

روستاي-سيت-بشاگرد

روستاي سيت بشاگرد

بررسی اجمالی موقعیت سیاسی و جغرافیایی روستا سیت و پیشینه تاریخی آن

معرفی روستای سیت شهرستان بشاگرد. مطابق بررسی های میدانی انجام شده ، اطلاعات مدون و مکتوبی در خصوص قدمت و پیشینه سکونت در روستا وجود ندارد . لیکن بر اساس شواهد و آثار موجود قدمت آن حدود 200 سال برآورد می گردد .

در فرهنگ فارسی و لغت نامه دهخدا لغت (سیت) یافت نشده است اما در خصوص وجه تسمیه روستا از طریق مصاحبه با بزرگان و مسئولین روستا چنین نقل شده است که نام قبلی روستا سیت ماستی بوده است . سیت به معنی زیبا می باشد که وجود عوامل زیست محیطی مناسب از جمله آب و طبیعت بکر منطقه ، گویای این امر است .

– موقعیت سیاسی روستای سیت 

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری استان هرمزگان در سال 1388، بخش بشاگرد از شهرستان جاسک جدا و به عنوان یک شهرستان جدید معرفی شده است.

شهرستان بشاگرد به مرکزیت شهر سردشت و با مساحتی معادل10 هزار کیلومتر مربع از شمال به استان کرمان ، از جنوب به شهرستان جاسک ، از شرق به استان سیستان و بلوچستان و از غرب به شهرستان میناب محدود می شود . این شهرستان دارای 3 بخش مرکزی ، گافروپارمون و گوهران و 2 نقطه شهری به نام های سردشت و گوهران و پنج دهستان به نام های سردشت، جکدان، پارمون، درآبسر و گوهران می باشد.

روستای سیت واقع دردهستان گافر ، بخش گافر از توابع شهرستان بشاگرد می باشد که در40 کیلومتری مرکز شهرستان ( شهر سردشت) و 50 کیلومتری مرکز بخش (شهر گافر ) واقع شده است.

به لحاظ مکانی روستای سیت از شمال و شرق به رودخانه شوره ای، از جنوب به رودخانه سانگون و از سمت غرب به رودخانه زیردربنون محدود شده است

از نظر موقعیت جغرافیایی ، روستای سیت در مختصات جغرافیایی 57 درجه و 33 دقیقه طول شرقی و 26 درجه و 44 دقیقه عرض شمالی واقع شده است. این روستا در ارتفاع 567 متری از سطح دریا و در منطقه ای دره ای قرار دارد.

میهن بوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + یک =

Call Now Buttonمشاوره رایگان سفر