راهنمای سفر

معرفی روستاهای گردشگری دلفان لرستان

روستاهای گردشگری دلفان لرستان با داشتن پتانسیل های ویژه مانند آب و هوای خوب، وجود اماکن تاریخی شاخص، جنگل های سرسبز و خوش آب و هوا و کوه های همجوار گردشگران را به سمت خود جذب جذب می کنند. که شاخص ترین این روستاها عبارتنداز:

روستای سفلی،روستای هنام ،روستای چشمه خانی (علیا)، روستای کاکا رضا ، روستای تاج امیر، روستای سرمرنگ،روستای کاکا رضا

شهرستان دلفان با وسعت 43/2570 کیلومتر مربع 13/90 درصد از مساحت استان لرستان را به خـود اختصاص داده است. شهرستان دلفان به مرکزیت شهر نورآباد، در گوشه شمال غربـی اسـتان لرسـتان وهم مرز با استان های همدان، کرمانشاه و ایلام واقع شده است. این شهرستان از شمال شرق و شمال به نهاوند، از شمال به صحنه، از شمال غرب به هرسین، از غرب بـه کرمانشـاه و ایـلام، از جنـوب غـرب و جنوب به کوهدشت و دوره چگنی و از جنوب شرق و شـرق بـه شهرسـتان سلسـله  محـدود مـی شـود .

معرفی روستاهای گردشگری دلفان لرستان

روستای دره تنگ (سفلی)

روستای دره تنگ  (سفلی) با 220 خانوار جمعیت در فاصله ٨ کیلومتری شهرستان سلسله قرار گرفته است و با قرارگرفتن در وسط دو کوه « کبوتر کش » و«سر چال»  که برخی از اهالی روستا به آن « رکه  رکه » می گویند چشم انداز مطلوبی به آن داده است، عبور سراب کهمان از روستا زیبایی آن را دو چندان کرده است. وجود سراب های متعدد دیگری مانند سراب خاصان، کینی (چشمه) سرده، از دیگر زیبایی های روستاست.

شغل اصلی اهالی روستا باغداری است ساکنان آن بیشتر وقتشان را به فعالیت در باغ های گردو می گذرانند. شرایط آب و هوایی مناسب موجب شده است اهالی به کاشت درختان گردو روی بیاورند و از این راه درآمد خوبی کسب کنند، وسعت باغ های گردو بیش از 200 هکتار است. گردوی روستا منحصر به فرد است و یکی از بهترین نوع گردو کشور است و سالانه 500 تن گردو در این منطقه برداشت می شود. از بخش کشاورزی درآمد زیادی عاید روستاییان نمی شود علت آن هم کوچک بودن اراضی کشاورزی است. وجود رودخانه سبب شده است هر مالک سهمش از اراضی کشاورزی کمتر از یک هکتار باشد. خیار، گندم و حبوبات از محصولات کشاورزی روستا هستند. . آب آشامیدنی شهر الشتر و 50 روستای الشتر از طریق سراب  کهمان تأمین می شود.

روستای-دره-تنگ

روستای-دره-تنگ

روستای هنام

 از روستاهای گردشگری دلفان روستای هنام است. روستای هنام از توابع بخش مرکزی شهرستان سلسله است. این روستا با ٧٦ خانوار جمعیت در 10 کیلومتری جاده الشتر- خرم آباد قرار گرفته است.

هسته مرکزی آن که با نام هنام شناخته می شود، در کنار چشمه همیشه جوشان واقع در حیاط مرکزی خانه باستانی آن که با نام خانه رحمتی شناخته می شود قرار گرفته است. این خانه بر روی زمین سنگی در کنار تپه ای ساخته شده است؛ و ازنظر قدمت به دوره پهلوی اول بر می گردد. این اثر با شماره 16709 در آثار ملی باستانی به ثبت رسیده است. چشمه ای که در حیاط این خانه می جوشد، آبی است که حاصل آب شدن برف های زمستان است، سرد بودن آب این چشمه گواهی بر این مدعاست که همین آب برای شرب، کشاورزی و مصارف دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

دمای این منطقه در اواسط تابستان حدود 35 درجه و در فصل زمستان به حدود ١٠ درجه زیر صفر می رسد. یکی از دلایل آب خیز بودن این منطقه بارش برف و باران در فصول پاییز و زمستان و برف گیر بودن ارتفاعات آن است.

شغل اغلب مردم روستا کشاورزی و دامداری بوده و بقیه در شهر به شغل های دولتی و غیردولتی اشراف دارند. حدود 60 درصد زمین های دشت هنام زیر کشت آبی و بقیه دیم هستند. بیشتر محصول تولیدی کشاورزان این منطقه گندم، جو و یونجه می باشد.

سراب-روستای-هنام

سراب-روستای-هنام

روستای کاکا رضا

در اینجا روستای کاک رضا را به عنوان یکی از روستاهای گردشگری دلفان معرفی می کنیم. روستای کاکا رضا از توابع شهرستان سلسله است. این روستا با 41 خانوار جمعیت در 28 کیلومتری خرم آباد و 15 کیلومتری الشتر قرار گرفته است.

سه پل تاریخی استان لرستان (شاپوری، آذر و چله کش) در این روستا واقع هستند که به ثبت ملی رسیده اند. علاوه بر رودخانه کاکا رضا سراب های متعددی از جمله: سراب وزم، گلهو، مرن  درژ، وناو و انجیر در نزدیکی روستا واقع شده اند. از روستای کاکا رضا به سمت شرق، به طول 20 کیلومتر کرانه رودخانه کاکا رضا به  واسطه داشتن زیبایی های طبیعی و جنگل های بلوط اطراف رودخانه و داشتن آب  آشامیدنی کافی به عنوان یک تفرجگاه عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

پل-تاریخی-روستای-کاک-رضا

پل-تاریخی-روستای-کاک-رضا

شغل اصلی اغلب اهالی این روستا باغداری و دامداری است. علت آن  آب و هوای مناسب و منابع آبی فراوان از جمله رودخانه کاکا رضا است و کشاورزی به دلیل کوهستانی و خرده مالک بودن اراضی چندان رونقی ندارد. گندم و جو از محصولاتی است که کشت می شود. سیب، گلابی، آلو و گردو از جمله محصولات باغی روستای کاکا رضا هستند.

طبیعت-زیبای-روستای-کاک-رضا

طبیعت-زیبای-روستای-کاک-رضا

روستای عبدالحسینی

روستای عبدالحسینی از توابع بخش مرکزی شهرستان دلفان است. این روستا با جمعیـت ١٢٩ خـانوار در دهستان خاوه جنوبی در فاصله ی 13 کیلومتری از شهرستان دلفان قرار گرفتـه اسـت که از روستاهای گردشگری دلفان می توان از آن نام برد.

آب و هوا مطلوب و درختان زیبا و تپه باستانی عبدالحسینی و سراب عبدالحسینی از جاذبه های گردشگری این روستا می باشد. علاوه براین شـغل اغلـب مردم این روستا کشاورزی و دامداری است.

روستای-عبدالحسینی

روستای-عبدالحسینی

روستای تاج امیر

روستای تاج امیر از توابع بخش مرکزی شهرستان دلفان جزء دهستان خاوه جنوبی است.این روستا بـا جمعیت 252 خانوار دومین روستا از لحاظ جمعیت در بین روستاهای دهستان مربوطه می باشد که در فاصله‌ی در  فاصله 23 کیلومتری شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان قرار گرفته است.

ارتفاع روستا از سطح دریا 1933  متر است که از این حیث یکی از روستاهای مرتفع دهستان خاوه می باشد وجود سد تاج امیر و سراب تاج امیر از جاذبه های گردشگری این روستا می باشد و شغل غالب مردم این روستا کشاورزی، دامپـروری ،  کـارگری سـاختمان و شـاغل در نیروهـای نظـامی و انتظـامی مـی باشد. روستای تاج امیر نیز یکی از جاذبه های گردشگری دلفان است.

سد-تاج-امیر

سد-تاج-امیر

روستای چشمه خانی (علیا)

روستای چشمه خانی علیا از توابع بخش کاکاوند (غربی) شهرستان دلفان است. روستای چشمه خانی با ٣٦ خانوار یکی از روستاهای توریستی استان لرستان واقع در دامنه کوه گرین ما بین شهرهای نورآباد (لرستان) به فاصله ٢٦ کیلومتر و نهاوند ( همدان) به فاصله ٣٥ کیلومتر قرار دارد معروفیت این روستا بخاطر چشمه ها و سراب های اطراف روستا است که معروف ترین آن چشمه خانی است که در وسط روستای قدیم قرار دارد. روستای چشمه خانی از روستاهای گردشگری دلفان است که جاذبه های خاص خود را دارد.

روستای-چشمه-خانی

روستای-چشمه-خانی

قدمت روستا به چند صد سال پیش می رسد و از لحاظ جغرافیایی در منطقه کوهپایه ای و در ارتفاع ٢٠٠٠ متر از سطح دریا قرار دارد از شرق به شهرستان نهاوند و از  غرب با شهرستان نورآباد همسایه است جمعیت روستا بالغ بر ٣٠٠ نفر می باشد که این جمعیت در فصل بهار و تابستان به لحاظ خوشی آب و هوا به دو برابر می رسد از لحاظ  اشتغال به باغداری و  کشاورزی و بعضا دامداری امرار معاش می کنند طبیعت بکر و زیبا و باغات انبوهش و مردمان مهمان نوازش از خصوصیات دیگر روستا می باشد.

روستای بابابزرگ

روستای بابابزرگ نیز از روستاهای گردشگری دلفان محسوب می گردد. بارگاه ملکوتی امامزاده ابراهیم (ع) معروف به « بابا بزرگ » یکی از بقاع متبرکه ای است که با  19 خانوار در 65 کیلومتری جنوب غربی در بخش کاکاوند شهرستان دلفان قرار گرفته است. امامزاده ابراهیم (ع) معروف به بابابزرگ فرزند امام موسی کاظم (ع) و برادر امام هشتم شیعیان ثامن الحجج  امـام رضـا (ع)است که هرساله به ویژه در فصل بهار و تابستان آماده پذیرایی و استقبال از زائران و گردشگران از استان های لرستان، همدان، ایلام، کرمانشاه و دیگر استان های همجوار بوده که برای شفاعت و تسکین دردهای خود به بارگاه ملکوتی این امامزاده عظیم الاشان مشرف می شوند.

روستای-بابا-بزرگ-دلفان

روستای-بابا-بزرگ-دلفان

مقبره این امامزاده در میان کوه های سربه فلک کشیده مهراب و سر کشتی واقع شده که طبیعت سحر آمیز آن با درختان انبوه بلوط چشمان دوستدار طبیعت را نوازش می کند و در جوار بارگاه ملکوتی این امامزاده عظیم الاشان مقبره « کـالنازار » یار و دوست قدیمی او وجود دارد که مردم منطقه قبل از زیارت این امامزاده بزرگوار به دیـدار او مشرف می شوند و ارادت خود را به ایشان ادا می کنند.

بارگاه امـامزاده ابـراهیم، عـلاوه بـر دارا بـودن ویژگی های دینی و تاریخی به سبب قرار گرفتن در یک منطقه جنگلـی و خـوش آب و هـوا، از جاذبـه بالایی برحوردار است و در صورت توجه می تواند به عنوان یکی از قطب های گردشگری مذهبی در استان لرستان تبدیل شود.

 روستای سرمرنگ

 از دیگر روستاهای گردشگری دلفان روستای سرمنگ است. روستای سر مرنگ در دهستان میربگ جنوبی، از توابع بخش مرکزی شهرستان دلفان است. این روسـتا با 41 خانوار جمعیت در فاصله ی 54 کیلومتری شهرستان دلفان قرار گرفته است.روستای سرمرنگ به سبب وجود طبیعت سحر آمیز، آبشار سوله، تپه باستانی، درختان کهن سال و معماری منحصر بفـرد آنبه عنوان روستای گردشگری نمونه انتخاب شده است. معمـاری واحـدهای مسـکونی ایـن روسـتا دارای بافتی سنگی، منسجم و همگن است که قدمت برخی از منازل آن به یک قرن هم می رسد. این روسـتا به سبب قرار گرفتن در مسیر ارتباطی امامزاده پیر محمد (ع) و مجاورت با کوه شـگفت انگیـز مهـراب کوه می تواند به یکی از قطب های گردشگری روستایی در استان لرستان تبدیل شود.

روستای-سرمرنگ

روستای-سرمرنگ

میهن بوم بهترین انتخاب ها را به شما هدیه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

Call Now Buttonمشاوره رایگان سفر