راهنمای سفر

جاذبه گردشگری قلعه تل

دهستان قلعه تل یکی از گردشگاههای شهرستان باغملک می باشد که با وجود جاذبه های طبیعی و کوهستانی می تواند به یکی از مهمترین مراکز جلب توریسم در استان تبدیل شود.

دهستان قلعه تل ۲ منطقه گردشگری کشور (مال آقا-تنگ کرد ) می باشد که این مناطق با توجه به شاخص ها و عوامل گردشگری و به لحاظ ویژگی های طبیعی انتخاب شده اند این روستاها اغلب در مناطق کوهستانی و خوش آب و هوا واقع شده اند از نظر منابع و جاذبه های گردشگری، مال آقا، تنگ کرد علاوه بر بافت تاریخی دارای جاذبه های طبیعی فراوانی هستند از این رو، این روستاها به سبب داشتن داشتن جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوان توانسته اند گردشگران فراوانی را به خود جذب نمایند.

پتانسیل های گردشگری قلعه تل

دهستان قلعه تل دارای پتانسیل های بالقوه ای از نظر اکولوژیکی طبیعی و انسانی برای جذب توریست می باشد که می توان بعنوان نمونه قلعه و محوطه تاریخی در شهر قلعه تل ، مناطق طبیعی ویژه ای در روستاهای توریستی مال آقا، تنگ کرد می باشد.

جاذبه ها به دو دسته طبیعی و فرهنگی و تاریخی تقسیم می شود که مهمترین جاذبه های روستا یا دلایلی را که گردشگران جذب دهستان می شوند می توان به این شرح بیان کرد: جاذبه های طبیعی جاذبه هایی نظیر ناهمواری ها، آب، پوشش گیاهی و اقلیم موجب جذب گردشگران به این منطقه شده است رودخانه، ناهمواری ها نظیر کوهستان ها و همچنین پوشش گیاهی منطقه شامل باغات و اراضی سرسبز.

جاذبه های گردشگری دهستان قلعه تل

دهستان قلعه تل از توانمندیهای گردشگری بالایی برخوردار است . که مهمترین آنها عبارت است از: آب وهوای معتدل در بیشتر ایام سال بویژه فصل بهار ، دارابودن روستاها و مناطق کوهستانی با زیبایی های خود ، تماشای پرندگان ، جمع آوری گیاهان طبیعی ، رود خانه های دائمی ، فرهنگ های محلی ، وجود عشایر و شیوه ی سنتی زندگی آنها، وجود اماکن مقدس مذهبی مانند کلیو سوار ،شاه گلو وار ، پیر یعقوب ، قدمگاه امیر المومنین ، زیارتگاه حضرت عباس (بیدستان) دشتهای حاصلخیز با آبیاری جدید که در فصل تابستان به علت صیفی کاری و فروش مستقیم ، عده زیادی را هم برای تفریح وهم برای خرید  به سمت خود جذب می کند و همچنین قرار گرفتن این دهستان در دو طرف جاده ارتباطی خوزستان و چهار محال بختیاری نیز باعث شده که بسیارس از مسافران توقفی هر چند کوتاه در این دهستان داشته باشند.

رودخانه-تنگ-آبی

رودخانه-تنگ-آبی

شهر قلعه تل

شهر قلعه تل نخست در اطراف تپه ای بنا شده که زیر بنای قلعه موجود شهر است . این قلعه بر روی تپه ای طبیعی قرار دارد که بر اساس گفته ها بخشی از ارتفاع آن بصورت مصنوعی ایجاد شده است .ناظران در قلعه کاملا به دشت مشرف هستند و این موقعیت مکانی فرصت مناسبی برای کنترل و دیده بانی خروجی هایی از کوهستان به دشت که امکان هجوم و حمله از آنها وجود داشت، فراهم می کرد. در حال حاضر قلعه، تلی از خاک را در خود جای داده که حاصل از ریزش دیوارها و برجهای بلند و اتاق های بزرگ آن است .وصفی از این قلعه در سفرنامه لایارد وجود دارد که گویای ارج و ابهت آن در روزگان قدیم است:

« قلعه دارای چهار برج و به شکل مربع ساخته شده و در یکی از زاویه های آن یک عمارت چهار ضلعی احداث شده بود که در طبقه فوقانی آن ” لامردون “و یا مهمان خانه قرار داشت. در طبقه تحتانی راهرو مسقف طویلی این ساختمان را به محوطه مرکزی قلعه متصل می ساخت. قلعه دارای دو حیاط بود که قسمت بیرونی جهت میهمانان و مستخدمین و گارد محافظ و قسمت داخلی مخصوص خانواده خان شامل خانواده محمد تقی خان چهارلنگ و برادرش آکلب علی بود.  روی برجها و دیوارهای قلعه چند قبضه تفنگ سنگین فتیلهای نصب شده بود که هر کدام هشت یا نه پا طول داشته و قابل حمل بودند . این تفنگها روی محور و حلقه های مخصوصی می چرخیدند و با یک نوع گلوله های بزرگ و مقداری گلوله های کوچک و تکه پاره های آهن مسلح می شدند .گرچه قلعه از سنگ و آجر ساخته شده بود و می توانست در برابر حملات و یورش های غیر منظم محلی پایداری نماید ولی در برابر آتش توپخانه یک نیروی عظیم نمی توانست مقاومت داشته باشد. در سال ۱۳۸۵ اقداماتی برای پاکسازی درون قلعه از نخاله های ساختمانی حاصل از ویرانی دیوارها و سقف اتاق های قلعه از طرف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی آغاز شد که هنوز ادامه دارد . در این طرح بخشی از دیوارهای فروریخته بازسازی شده است.

قلعه-تل

قلعه-تل

نشانه های شهری و منطقه ای قلعه تل قلعه بلندترین نقطه و گویاترین نشانه شهر برای تازه واردان به شهر یا مسافرانی است که از مسیر ارتباطی اهواز به اصفهان عبور می کنند . در پای این قلعه رودخانه ای وجود دارد که آب چشمه هایی را به رودخانه گلال انتقال می دهد . این رودخانه منبع تأمین آب اراضی فراوانی در قلعه تل و بوگری است که عمدتا زیر کشت صیفی جات و برنج هستند . روستای بوگری که اینک به شهر قلعه تل بسیار نزدیک شده یکی از نقاط سرسبز و خوش عطر دشت قلعه تل است. یکی از چشمه های مسدود شده در پای این قلعه از قدیم مهمترین منبع تأمین آب ساکنان بود که تا مدت ها آب پاک و گوارایی داشت. دره های کوهستانی اطراف دشت که روستاهایی را در کنار یا نزدیک خود به همراه دارند دارای آب و هوایی خنک هستند که برای بسیاری از مردم استان شناخته شده اند . دره های مال آقای تنگ آبی ، بیدستان و تمبی آشناترین مناطق کوهستانی اطراف دشت را برای ساکنان و مسافران گریزان از گرمای هوا هستند. نزدیک ترین نقطه تفریحی – طبیعی به شهر قلعه تل در پای کوه قجه قرار دارد که به هفت چشمه معروف است.

قلعه-تل

قلعه-تل

 مناطق کوهستانی در تعطیلات نوروزی و تابستان پذیرای جمعیت زیادی از سراسر استان هستند. شهر قلعه تل در شرق اهواز و در سمت راست جاده ارتباطی اهواز – هفتکل – باغملک – ایذه – اصفهان، پس از عبور از شهر باغملک قرار دارد و مسافرت به شهر قلعه تل و بازدید از نواحی کوهستانی زیبا و خنک آن می تواند خاطره خوش و ماندگاری برای تکرار آن در مسافران بیافریند.

با وجود جاذبه های گردشگری فراوان و طبیعت بکر آن برای گردشگران اقامتگاه بوم گردی می تواند بهترین گزینه در قلعه تل باشد.

جاذبه های طبیعی

جاذبه های طبیعی موجود در مقصد، غالبا اولین موضوعی است که توجه گردشگر را جلب می کند که اصولا ترکیب متنوعی از منابع طبیعی را می توان به منظور ایجاد محیطی جذاب برای توسعه گردشگری به کار گرفت.

منطقه مال آقا

مال آقا در شرق و حدودا در فاصله ۲۷ کیلومتری مرکز شهرستان و ۱۲ کیلومتری شهر قلعه تل و در منطقه ای کوهستانی از سلسله جبال زاگرس واقع شده است که رودخانه مواج و سرد از کنار آن می گذرد وجود رودخانه پر آب و زلال مال آقا، پوشش متراکم درختان مختلف چنار و بلوط و باغات انار، انگور و شاتوت است.

رودخانه-مال-آقا

رودخانه-مال-آقا

چشم انداز زیبای شالیزارها و سرانجام سر تنگ مال آقا که با کوهی مرتفع در ضلع شرقی آن خود نمایی می کند، موجب شده تا این منطقه با دارا بودن آب و هوای مناسب، به یکی از مهمترین مناطق سیاحتی در تمام فصول سال مبدل گردد و همه ساله در دو فصل بهار و تابستان دهها هزار نفر از اقصی نقاط کشور برای گذراندن اوقات فراغت و سیاحت به این مکان خوش و هوا سفر کنند.

منطقه-گردشگری-مال-آقا

منطقه-گردشگری-مال-آقا

چشمه ی سیاه مال آقا

این چشمه با دبی ۱۹۷۵ لیتر در ثانیه در نزدیکی قلعه تل فاقد هرگونه امکانات توریستی می باشد.

سرچشمه-آبشار-تنگ-آبی

سرچشمه-آبشار-تنگ-آبی

پل بیاره

تنها پل تاریخی شهر باغملک می باشد . این پل مربوط به دوره ساسانی است و در روستای مال آقا قرار دارد.

آسیاب مال آقا

مربوط به دوره ی اسلامی است و در روستای مال آقا واقع شده است.

-گوردخمه مال آقا

قدمت این اثر به دوره مادها بر می گردد و در مال آقا قرار دارد.

منطقه تنگ کرد

تنگ کرد یا (تنگ آبی) تنگه ای طولانی است که با شیبی تند دامنه جنوب غربی کوهستان منگشت را شکافته است . از قلعه تل، به روستای (تکیه) که رسیدید 4 کیلومتر جاده ای خاکی را باید طی کنید تا به زیارتگاه دو امامزاده با نام های امامزاده کلبور سوار و امامزاده سید احمد برسید، پس از آن است که ماجرا آغاز می شود. ۲ تا ۳ ساعت پیاده روی و دره نوردی شما را به منطقه ای زیبا در دل رشته کوه زاگرس می رساند که شرح زیبایی آن را تنها با دیدن آن و شاید با تصاویر زیر بتوان توصیف کرد و در اوج گرما و شرجی خوزستان در طول مسیر و منطقه تنگ کرد نسیم خنک و دمایی حدود ۲۰ درجه را تجربه می کنید .

منطقه-گردشگری-تنگ-کرد

منطقه-گردشگری-تنگ-کرد

در تنگ کرد آبشار های زیبایی که ارتفاع بعضی از آنها بیش از ۱۵ متر است به وجود آمده و درختانی همچون بلوط و بن و کلخنگ و انجیر و مو و گردو و… وجود دارد. مسیر این تنگه طولانی و سنگلاخ و در بعضی مواقع صعب العبور است. وجه تسمیه این منطقه به این خاطر است که سکونتگاه اولیه طایفه کرد حسین خانی می باشد که از منطقه کردستان ایران به این سرزمین مهاجرت کرده اند. این منطقه با آبشارهای بلند، درختان کهنسال بلوط و چنار و تپه های سرسبز، همواره پذیرای سیاحان، جهانگردان و کوهنوردانی است که تکامل خود و عظمت الهی را در سیر و سیاحت و تفکر در طبیعت می بینند. در ۱۵ کیلومتری دهستان قلعه تل و ۳۰ کیلومتری مرکز می باشد. گوردخمه تنگ کرد  قدمت آن به دوره هخامنشی بر می گردد و در روستای تنگ کرد قلعه تل قرار دارد. وجود امامزاده کل بورسوار نیز گردشگران را به خود جذب می کند

امام-زاده-کل-بورسوار

امام-زاده-کل-بورسوار

آثار تاریخی دهستان قلعه تل

دهستان قلعه تل در ۱۵ کیلومتری شهر باغملک (مرکز شهرستان باغملک) ، ۳۰ کیلومتری شهر ایذه (مرکز شهرستان ایذه و ۱۵۰ کیلومتری شهر اهواز (مرکز استان خوزستان) قرار دارد . با توجه به اهمیت منطقه ای جاده ارتباطی اهواز به اصفهان که ارتباط بین استان های خوزستان، چهارمحال بختیاری و اصفهان را برقرار می سازد و کیفیت بالای آن، قرار گیری شهر قلعه تل در حاشیه این جاده، امکان دسترسی بسیار مناسبی را به سایر نقاط جمعیتی در کشور برای این شهر فراهم کرده است.

این قلعه در شمال باغملک واقع شده است یکی از مهم ترین آثار تاریخی موجود در شهرستان باغملک، قلعه ای است قدیمی موسوم به «قلعه تل» که در حال حاضر در دهستانی که با همین نام است موجود است . قلعه تل، یکی از بناهای محمد تقی خان بختیاری چهارلنگ است که در عهد فتحعلی شاه بر روی تلی مصنوعی با ارتفاع حدودا ۵۰ متر احداث گردیده و معروف به قلعه تل شده است البته قبل از بنای محمد تقی خان در قدیم الایام هم بر روی این تل، بنایی بوده که بعدا توسط محمد تقی خان تخریب و قلعه وی توسط اهالی با زحمت فراوان بنا گردیده است.

این قلعه دارای چند برج بوده و چاهی بالای تل حفر گردیده که از آن برای تامین آب ساکنین استفاده شده است . قلعه تل در وسط دشت وسیعی بنا گردیده و در حال حاضر به دلیل گذشت زمان و بر اثر حوادث طبیعی و شاید هم بی توجهی، قسمت اعظم آن تخریب شده، ولی آثار آن همچنان باقیست.

صنایع دستی

بررسی ها حاکی از آن است که خرید سوغات آن هم سوغاتی ماندگار که در عین حال نشانه ها و علایمی از مکان بازدید شده را به همراه دارد، تکمیل کننده سفر گردشگران است که بعضا بیشترین جاذبه را در سفر برای آن ایجاد میکند. علاوه بر این هدایا و سوغاتی های خریداری شده ضمن اینکه تداعی کننده ی مکان سفر هستند در استمرار حضور مسافران و گردشگران در شهرها و مکان هایی که سوغات از آنها تهیه شده نقش مثبتی را ایفا می کنند.

تولیدات صنایع دستی در دهستان قلعه تل در زمینه های قالیبافی، گبه بافی گلیم بافی، معرق کاری، مروارید بافی، سفال گری رنگرزی و عروسک سازی است.

سوغاتی ها

سوغاتی های معروف دهستان قلعه تل شامل عسل، روغن حیوانی، رب انار ،ناردنگ ، کشک ،قره قورت، گردو قالیچه محلی، گلیم و … می باشد.

محصولات بومی

عمده ترین محصولات بومی دهستان قلعه تل: گردو، بادام، غلات، سیفی جات و انواع محصولات درختی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

Call Now Buttonمشاوره رایگان سفر