راهنمای سفر

بهترین مناطق شیراز برای زندگی

بهترین مناطق شیراز برای زندگی

شیراز یکی از مهمترین شهرهای ایران محسوب می شود که با قدمت تاریخی و زادگاه شاعران معروفی چون سعدی و حافظ نام بلند آوازه ای پیدا کرده است. در این متن تلاش داریم شما را ابتدا با پیشینه تاریخی شیراز و سپس با بهترین مناطق شیراز برای زندگی آشنا کنیم.

اگر بخواهیم افسانه بنیانگذاری شهر شیراز به دست شاهزاده ای اساطیری که شیراز پس تهمورث یا شیراز پسر پارس بود را به عنوان واقعیت تاریخی بپذیریم و به گفتار فردوسی استناد کنیم قدمت شیراز به عنوان یک شهر به عصر کیانیان باز می گردد. در صورتی که مطابق مدارک باستان شناسی در لوحه های گلی ایلامی که در تخت جمشید کشف شده از جایی به نام «شی-راز-ایش» سخن رفته که بی تردید منطبق به شیراز است.  در روزگار هخامنشیان «شی-راز-ایش» ناحیه ای آباد در نزدیکی استخر در استان فارس بود که ساکنان آن با یورش اسکندر مقدونی به فارس دچار آسیب شدند.

شیراز در زمان اشکانیان نیز از اهمیت برخوردار بود. در دوره ساسانیان نیز شیراز در پی جایگاه جغرافیایی و قرار داشتن در مسیر راههای ارتباطی مهم  مجددا اهمیت و رونق یافت.

شیراز پس از ویرانی استخر در سده نخستین هجری، نه تنها جای شهر گور(فیروز آباد) به عنوان مرکز اردشیر خوره را گرفت بلکه دارالحکومه یعنی مرکز اداری فارس گردید و از آن پس گسترش و رونق یافت.

شیراز در دوره پس از اسلام به ویژه در روزگار صفویان در سده سوم هجری در زمره شهرهای مهم ایران قرار داشت و مسجد عتیق شیراز امروزه یادگاری از عمرولیث صفاری در این شهر است. این شهر در دوره آل بویه در سده چهارم هجری در سال 322ه.ق به عنوان پایتخت برگزیده شد و به دلیل موقعیت سیاسی جدید خویش از اهمیت و آبادانی برخوردار شد.

در دوره آل بویه یکی از امرای آن به نام رکن الدوله دستور حفر قناتی را داد که از طریق تنگ الله اکبر نهری پرآب در ناحیه واقع در شمال شرقی شیراز جاری گردید و بدین وسیله زمینهای آن بخش پر آب شد. این اقدام وی موجب تاسیس باغهای روح نواز و پربار در آن قسمت از شیراز شد.

در عهد اتابکان سلغری شیراز به عنوان پایتخت آن سلسله از وسعتی چشمگیر، شکوه فراوان، امنیت بسیار، رونق اقتصادی و زیبایی شگفت انگیزی برخوردار شد. این شهر در دوره زند در زمان کریم خان بار دیگر پایتخت ایران شد و به همین دلیل از اهمیت بسیاری برخوردار شد و امروزه آثار مهمی مانند ارگ کریم خان، بازار کریم خان، مسجد کریم خان از یادگارهای مهم آن زمان به شمار می آیند.

شیراز در دوره قاجار نیز از اهمیت برخودار بود و آغا محمدخان آقاجار که سرکرده دودمان قاجاریه است مدتی در دربار زند در کنار کریم خان زند بزرگ شد. هر چند آغا محمد خان بعدها از شیراز رفت و در تهران تاجگذاری کرد اما شیراز اهمیت خود را از دست ندادو به اعتبار و اهمیتش افزوده شد.

بهترین مناطق شیراز برای زندگی

معالی آباد

یکی از بهترین مناطق شیراز برای زندگی معالی آباد است. معالی آباد که به تلفظ عامیانه به مالی آباد معروف است خیابانی سرشار از مغازه های لوکس، رستورانها و کافی شاپهای لوکس، مرکز خریدهای لوکس و پاساژهای تجاری لوکس است. این خیابان به مترو هم دسترسی دارد. شما با ایستگاه مترو احسان می توانید به راحتی به این خیابان سربزنید.

از مجمتع تجاری های معروف معالی آباد می توان به مجتمع بزرگ آفتاب، مجتمع گاندی، مجتمع یونیک، مجتمع دنا، مجتمع اهورا و دیگر مجتمع های تجاری اشاره کرد. هزینه خرید خانه و اجاره در این منطقه بسیار بالاست و از مناطق اعیان نشین شیراز به حساب می آید. اگر قصد اقامت کوتاه مدت در شیراز را دارید شاید بهترین گزینه برای اسکان اجاره سوئیت مبله روزانه در شیراز باشد.

گلستان

یکی از بهترین مناطق شیراز برای زندگی گلستان است. گلستان تا چندین سال پیش به دلیل دوری از مرکز شهر اهمیت خاصی نداشت ولی امروزه با تراکم جمعیت و گسترش شهر بر اهمیت آن افزوده شده است به همین دلیل هزینه خانه ها در این منطقه نیز بالا رفته است.

هایپر استار خلیج فارس که یکی از مهمترین پاساژهای تجاری ایران محسوب می شود و در فضایی بسیار بزرگ با محصولات متنوع است در ابتدای گلستان قرار دارد و بسیاری برای خرید ماهانه به این مجتمع می آیند.

گلستان نسبت به دیگر مناطق شیراز سردتر است و زمستان برف نیز در این منطقه می نشیند. این خیابان خلوت و کم سروصداست و اگر علاقه به محلی ساکت و امن دارید گزینه خوبی برای زندگی است.

فرهنگ شهر

یکی دیگر از بهترین مناطق شیراز برای زندگی فرهنگ شهر است. این منطقه در کنار معالی آباد قرار دارد و از مناطق اعیان نشین محسوب می شود. قیمت خرید خانه و اجاره آن در فرهنگ شهر بالاست اما جای امن و کم سروصدایی برای زندگی است. این منطقه نیز مترو خور است و می توانید با ایستگاه احسان به این خیابان بروید.

عفیف آباد

عفیف آباد یکی دیگر از بهترین مناطق شیراز برای زندگی است. عفیف آباد با مجتمع های تجاری از جمله ستاره و حافظ، فست فودهای لوکس و رستورانهای معروف از جمله رستوران صوفی به عنوان یکی از مناطق اعیانی شیراز معروف شده است. مهمتر از آن باغ عفیف آباد است که هم زیباست و هم قدمت تاریخی دارد که در اهمیت این منطقه از شیراز تاثیر گذاشته است.

قصرالدشت

یکی دیگر از بهترین مناطق شیراز برای زندگی منطقه قصرالدشت است. این منطقه در گشته باغ بوده است و بعدها در آن باغها خانه هایی نیز ساخته شده اند. امروزه این خانه ها به صورت خانه باغ هایی با هکتارهای بزرگ هستند. این خانه باغها قیمت بالایی دارند و برای خرید آنها باید هزینه های میلیاردی کنید.

با این حال باغهای قصرالدشت در فصل زمستان انار و خرمالوهای خوبی به بازار عرضه می کنند که هم کیفیت خوبی دارند و هم طعم و مزه خوبی دارند که بر اهمیت قصرالدشت افزوده اند. گشت و گذار در کوچه پس کوچه های شیراز نیز یکی از اوقات فراغت شیرازی هاست و آب و هوای خوبی نیز در این منطقه تجربه می کنند.

ستارخان

یکی دیگر از بهترین مناطق شیراز برای زندگی خیابان ستارخان است. این منطقه نیز از مناطق اعیان نشین شیراز محسوب می شود و شما باید برای خرید و اجاره خانه در آن هزینه زیادی بپردازید. ستارخان پر از مرکز خریدهای تجاری و پاساژهایی با محصولات لوکس است.

میهن بوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + هشت =