راهنمای سفر

بهترین مناطق اهواز برای زندگی

بهترین مناطق اهواز برای زندگی

اهواز مرکز استان خوزستان از شهرهای مهم ایران محسوب می شود که با پالایشگاههایش نفت اش توانسته نقش مهمی در روند شهرنشینی شهرهای ایران ایفا کند. تلاش داریم بهترین مناطق اهواز برای زندگی را به شما معرفی کنیم. شهر اهواز تا قبل از اکتشاف نفت در دوره ناصرالدین شاه با صدور فرمانی مبنی بر آزادی کشتی رانی در رود کارون با رونق تجارت مواجه شد.

بعد از این رویداد که می‏ توان از آن به عنوان اولین رویدادی نام برد که در شکل‏ گیری حیات شهری اهواز نقش داشته است،باید به دومین رویداد یعنی «کشف و استخراج نفت» اشاره کرد که آن را می‏ توان دومین عامل در شکل ‏گیری حیات شهری اهواز دانست. بعد از کشف نفت شهر اهواز وارد مرحله جدیدی شد و این دوره مصادف با اکتشاف نفت توسط شرکت نفت ایران و انگلیس بود.

قرار داشتن اهواز در مسیر خطوط لوله مسجد سلیمان به آبادان، واقع بودن  این شهر در دشت که امکان دسترسی به وسایل نقلیه و زندگی شهری را راحت‏تر می‏ساخت و همچنین همجواری اهواز با رودخانه کارون و نزدیک بودن به خلیج فارس از جمله دلایلی است که باعث شد شهر اهواز در کنار مسجد سلیمان و آبادان به عنوان یکی دیگر از مراکز مهم نفت‏خیز مطرح شود.

به دنبال تسلط شرکت نفت ایران و انگلیس در سالهای قبل از ملی شدن نفت، مردم نیز در مناطق نفت‏خیز خوزستان از جمله اهواز شهرها و روستاهای اطراف به منظور پیدا کردن شغل پردرآمدتر خانه و کاشانه خود را رها کردند و به سمت میدان‏های نفتی سرازیر شدند در نتیجه چنین اقدامی وضعیت کشاوزی مناطق نفت‏خیز دچار رکود شد گرایش مردم به سمت فعالیت‏های تجاری افزایش یافت.

اقدامات شرکت نفت ایران و انگلیس که در جهت منافع خود شرکت صورت می‏ گرفت به مرور باعث شد شهرسازی نوین ابتدا وارد خوزستان و سپس وارد ایران شود. از جمله مظاهر شهرسازی نوین می‏ توان به ساخت خانه‏ های مجهز به سبک اروپایی به خصوص سبک انگلیسی، تأسیس واحدهای مخابراتی، ساخت جاده، صنایع برق، تصفیه خانه‏ ها، تأسیس مدارس و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

شهرسازی نوین از این لحاظ به کار برده می‏ شود که تا پیش از تسلط شرکت نفت ایران و انگلیس این موارد مذکور در خوزستان به شکل مدرن وجود نداشته است.تجهیزات مدرن و نیز الگوهای شهرسازی مدرن به مرور توسعه شهری اهواز را گسترش داد. بنابراین،تغییر معیشت و سبک زندگی مردم،روی آوردن به فعالیتهای اقتصادی،توسعه تأسیسات عمرانی و  رواج تعدادی واژگان بیگانه در گویش مردم از جمله تأثیراتی است که نشان می‏ دهد نفت تا چه حدی در زندگی مردم نواحی نفت‏خیز رخنه کرده است.

بعد از اینکه نفت در سال 1329 ه.ش ملی شد در سال 1333 براساس قراردادی پای کشورهای دیگری شامل آمریکا، ایتالیا، هلند، فرانسه و معدود کشورهای دیگر به میان آمد که به آن قرارداد کنسرسیوم می گفتند.

در قرارداد کنسرسیوم تلاش شد که از کارکنان ایرانی در عملیات شرکت ملی نفت استفاده شود. در این دوره چاه‏های زیادی حفاری شدند که اهمیت بیشتری نسبت به چاه‏های اکتشافی شرکت نفت ایران و انگلیس در رونق فعالیت‏های نفتی داشتند.

شرکت‏های عامل در قرارداد کنسرسیوم اداره امور غیرصنعتی را به شرکت ملی نفت ایران سپردند و در رهگذر امور غیر صنعتی بود که شهر اهواز این بار با تغییراتی در امور عمرانی،فرهنگی و رفاهی مواجه شد که از جمله اقدامات عمرانی شرکت ملی نفت ایران در اهواز می ‏توان به ساخت خانه‏ های شرکتی در نیوسایت، زیتون کارمندی، زیتون کارگری و کارون اشاره کرد.

همچنین احداث فرودگاه، احداث فاضلاب و ایجاد کارخانه‏ های لوله سازی نورد از جمله اقدامات عمرانی شرکت ملی نفت محسوب می‏ شد و علاوه بر این موارد، ساخت درمانگاهها، باشگاه‏ها و هنرستان‏های صنعتی از جمله اقدامات فرهنگی است که در دوره قرارداد کنسرسیوم توسط شرکت ملی نفت در زمینه امور غیرصنعتی صورت گرفت. موارد مذکور که در راستای فعالیت‏های نفتی صورت گرفت نقش مهمی در توسعه و عمران شهری اهواز ایفا کردند.

امروزه اهواز یکی از شهرهای مهم تجاری ایران است که ساکنان آن شامل مردم عرب، بختیاری، شوشتری، دزفولی و…هستند. بعضی نیز برای کار در اهواز زندگی می کنند که از گوشه کنار کشور به این شهر آمده اند.

بهترین مناطق اهواز برای زندگی

از بهترین مناطق اهواز برای زندگی می توان به مناطق کیانپارس، کوروش، گلستان، زیتون کارمندی، زیتون کارگری و پاداد اشاره کرد. در این متن تلاش داریم به توضیحات بیشتری در مورد این محلات بپردازیم.

کیانپارس

یکی از بهترین مناطق اهواز برای زندگی منطقۀ کیانپارس است. کیانپارس از محلات پولدار نشین اهواز به شمار می رود که نسبت به دیگر نقاط اهواز نیز امکانات بیشتری در زمینه آموزشی، تجاری و اداری دارد. بیشتر اقشار پردرآمد در اهواز این نقطه را برای زندکی انتخاب می کنند. در این منطقه رستوران های لوکس، پاساژهای تجاری لوکس،انواع فست فودها، انواع کافی شاپهای لوکس، مدارس خوب و مرکز خریدهای خوب با برندهای خارجی وجود دارد که بر اهمیت این منطقه افزوده است.

در این منطقه می توانید ماشین های لوکس و ماشین های پلاک اروندی زیادی را نیز مشاهده نمایید که در خیابان ها جولان می دهند. بسیاری از مردم برای شب گردی به این منطقه می آیند و از مرکز خریدها دیدن می کنند و یا به کافی شاپها و رستورانهای آن می روند و از شب نشینی در این جا لذت می برند.

قیمت خانه در کیانپارس بسیار گران است بعضی از خانه ها به صورت آپارتمانی و بعضی نیز به صورت ویلایی هستند که قیمت خانه های ویلایی بسیار گران است و میلیاردها تومان باید برای خرید آنها کنار گذاشت. بیشتر کارمندان شرکت نفت در این منطقه زندگی می کنند. با این حال کیانپارس از بهترین مناطق اهواز برای زندگی به شمار می رود. اگر قصد اقامت رزوانه یا حتی تا یک ماه را در اهواز دارید اجاره سوئیت و منزل مبله در اهواز که به صورت کوتاه مدت است می تواند بهترین گزینه از لحاظ اقتصادی باشد.

امروزه پل طبیعت نیز در کنار همین منطقه ساخته شده است. پل طبیعت پلی است که بر روی رودخانه کارون کشیده شده و می توانید هم از پیاده روی لذت ببرید و هم از تماشای پل و منظره زیر آن لذت ببرید. از سوی دیگر پارک ساحلی و رنگین کمان مصنوعی اهواز نیز در این منطقه ساخته شده اند که بسیاری برای  استراحت و تماشای آن به این منطقه می آیند.

از سوی دیگر کتابخانه مرکزی اهواز نیز در این منطقه از شهر قرار دارد که همین امر باعث اهمیت روزافزون کیانپارس شده است و بر قیمت خانه های آن تاثیر گذاشته است. برگزاری نمایشگاه های دائمی اهواز نیز در منطقه کیانپارس صورت می گیرد.

کوروش

 منطقه کوروش که امروزه به نام کوی ملت نامیده می شود از مناطق خوب و البته پولدارنشین اهواز به شمار می آید. کارکنان قدیمی این منطقه نیز افرادی بودند که کارمند شرکت نفت بودند و همین امر بر اهمیت کوروش افزوده است. کوروش به مرور تبدیل به یکی از نقاط خوب با اقشار با درآمد بالا شد که بر هزینۀ خرید خانه در آن نیز تاثیر گذاشته است.

خرید خانه در کوروش به نسبت خرید خانه در کیانپارس راحتتر است. در منطقه کوروش نیز خانه ها به صورت آپارتمانی و ویلایی ساخته شده اند که می توانید به نسبت درآمدتان خانه بخرید. در این قسمت از اهواز بازارها، مرکز خریدها و دیگر پاساژهای تجاری و اداری رونق دارند.

در فصل تابستان در یکی از روزهای هفته نیز بازار شب در کوروش برگزار می شود که فروشندگان با رزرو غرفه هایی به خرید و فروش محصولات خود مشغول می شوند. این بازار بیشتر در فصل تابستان برگزار می شود. اهمیت کوروش به دلیل رونق و توجهی است که این منطقه از گذشته های دورتر به ویژه قبل از انقلاب داشته است.

گلستان

یکی دیگر از مناطق مناسب اسکان و اقامت در شهر اهواز گلستان است.. گلستان اهواز یکی از مهمترین مناطق آن به شمار می رود که به دلیل قرار گرفتن دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه جندی شاپور، بازار فلافل فروشان لشکرآباد، بستنی مجید، بیمارستان گلستان از اهمیت به سزایی برخوردار شده است.

گلستان تا بیست سال پیش اهمیت خاصی نداشت امروزه با رشد و توسعه شهر در اهواز امروزه به یکی از مهمترین مناطق اهواز تبدیل شده است که قیمت خانه ها نیز در آن بالا می باشد. با این حال یکی از بهترین مناطق اهواز برای زندگی به حساب می آید.

گلستان با رستورانها به ویژه رستوران تیارا، فست فودها به ویژه فست فود رادین و دیگر مراکز خرید، بستنی فروشی ها به ویژه بستنی لمزی در خیابان اصلی آن به مهمترین بخشهای اهواز تبدیل شده است.

زیتون کارمندی

یکی از بهترین مناطق اهواز برای زندگی، منطقۀ زیتون کارمندی است. زیتون کارمندی از مناطق قدیمی و پولدارنشین اهواز به شمار می رود که از سالیان پیش رونق و اهمیت داشته است. امروزه در این قسمت از اهواز مراکز تجاری، اداری و مرکز خریدهای خوبی وجود دارد که بر افزایش قیمت خانه در این منطقه تاثیر گذاشته است. یکی از بزرگترین مرکز خریدهای زیتون کارمندی، «سیتی سنتر مهزیار» است که در شبها میزبان مردم اهواز برای خرید و یا حتی گشت و گذار در شب است.

زیتون کارمندی نیز در گذشته از مناطقی بوده است که کارکنان شرکت نفت در آن زندگی می کردند و به همین دلیل به یکی از نقاط اعیانی اهواز تبدیل شد. این امر بر اهمیت آن تا به امروز تاثیر گذاشته است و امروزه به منطقه ای اعیان نشین تبدیل شده است و از بهترین مناطق اهواز برای زندگی به شمار می آید.

زیتون کارگری

یکی از بهترین مناطق اهواز برای زندگی، منطقۀ زیتون کارگری است. علاوه بر زیتون کارمندی یک منطقۀ دیگر نیز به همین نام وجود دارد که به آن زیتون کارگری می گویند. زیتون کارگری در نزدیکی همین منطقه قرار دارد ولی ساکنین با اقشار متوسط تری نسبت به زیتون کارمندی در آن زندگی می کنند.

همانطور که از نام آنها نیز مشخص است زیتون کارمندی منطقه ای برای کارمندان شرکت نفت و زیتون کارگری منطقه ای برای کارگران شرکت نفت بوده است که درآمدی پایین تری نسبت به کارمندان داشتند. امروزه نیز زیتون کارگری بهتر می توان خانه ای متناسب با درآمد خرید.

زیتون کارگری در نزدیکی مناطقی مانند سلطان منش و طالقانی قرار دارد که از مناطق متوسط نشین محسوب می شوند. زیتون کارگری نسبت به آن دو منطقه اعتبار و اهمیت بیشتری دارد.

پاداد

یکی دیگر از بهترین مناطق اهواز برای زندگی، منطقۀ پاداد است. پاداد نیز از مناطقی بوده است که درگذشته رونق و اهمیت خوبی داشته است. خرید خانه در پاداد به نسبت جاهای دیگر اهواز گه اشاره کردیم راحتتر است. شهربازی و مراکز تجاری خوبی در این منطقه از اهواز قرار دارد که بر اهمیت این منطقه از اهواز افزوده است و آن را به یکی از بهترین مناطق زندگی در اهواز تبدیل کرده است. اینها مهمترین مناطق اهواز برای زندگی به شمار می روند. بستگی به شما دارد که با چه هزینه ای می توانید خانه بخرید.

میهن بوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =